Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Potrzebujesz motoreduktora? Odwiedź tę stronę.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy skonstruowany z silnika i przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory wybierzesz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych użyciach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, wskutek czego zawsze pojawia się drobna różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na pracochłonne pomiary oraz testy poszczególnych układów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długiego lub krótkiego czasu pracy, a także do sporych, średnich albo niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, AC, BLDC i bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak aeratory, linie produkcyjne, schody ruchome i podnośniki. Ogromne spektrum rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy sprawiła, że ilość potencjalnych kombinacji, jakie dzisiaj oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, ale właściwie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]