Masa maszyn, z którymi stykamy się na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Duże lub malutkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, lecz statystyczny człowiek zwykle nie wie, jak działają te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.
Co trzeba wiedzieć o silnikach elektrycznych na prąd stały?
Rolą silników DC jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwustu lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, następnie rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty znanych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Thomas Edison, Thomas Davenport i Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze stojana, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu lubiane za cichą pracę, jak równieżfenomenalną niezawodność.
Gdzie korzysta się z silników elektrycznych na prąd stały?
Powiedzieć, że silniki elektryczne DC są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem sterowanych radiowo pociągów czy samochodów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne sprezentujemy również naszym córkom i synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo napędzają popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują także miłośnicy elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.
Choć silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu można kupić w sklepach dla hobbystów czy z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od najlepszych światowych marek.
Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]