Jak poznać swoich przodków? Pomoże drzewo genealogiczne

Jak poznać swoich przodków? Pomoże drzewo genealogiczne

Znajomość historii rodu niezbędna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci kolejnych członków rodziny pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje odnaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Na ogół można korzystać z nich całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Warto pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z potrzebą dojazdu do następnych parafii oraz urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je robić?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest niezbędna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Pozwala pełniej stać się częścią niewielkiej wspólnoty, którą tworzy rodzina. Sprawia to także, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To dlatego obecnie bardzo dużo Polaków podejmuje decyzję o poleceniu opracowania drzewa genealogicznego.