Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Zobacz, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla większości dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem życia. Ceremonia ta łączy nowożeńców do końca życia, a znakiem ich lojalności, miłości i oddania są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki ślubne – część ceremonii zaślubin od XIII w.

Początkowo nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, toteż ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii zaślubin. Mało osób wie jednakże, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później. I chociaż wcześniej miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Meksyku, w USA, na Słowenii czy we Włoszech, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki ślubne wspólnie, jednak obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej subtelnym wzornictwem. Przez wiele wieków sporządzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały siłę miłości. Obecnie do ich wytworzenia wykorzystuje się głównie platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do partnera. Owszem, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu przeważnie nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla małżonków cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]