Topaz mistyczny w jubilerstwie

Topaz mistyczny w jubilerstwie

Dowiedz się, gdzie zamówić mistyczny topaz.

Wspaniały blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna szczycącego się dużym uznaniem miłośników ozdób. Choć na początku możnaby błędnie stwierdzić, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu gorąca i powlekany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. To z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego kolor?

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz ma fioletowy kolor, błękitny z kolei jest wynikiem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Doskonałe skutki przynosi obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich kreacji

Jak w poprzednim fragmencie wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go więc do produkcji naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do eleganckich strojów – doskonale wygląda także na co dzień. Ważna okazuje się również mnogość kolorów, dzięki której prościej możemy dobrać biżuterię do konkretnej kreacji.