szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Wznoszenie budynków – o szalunkach

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami bądź drewnianych desek, która po zdemontowaniu może być użyta ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większość inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wytwarza się z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Najczęściej jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję łączą łączniki, belki, głowice ze aluminium lub stali i narożniki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Firmy często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt czy brygad, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi. Nabycie wszelkich elementów koniecznych do złożenia szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Dużo lepszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]