Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Po więcej szczegółów o biopsji prostaty w Krakowie kliknij tu.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu oraz rozmiaru do włoskiego orzecha. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważne jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość ujawnienia zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego wykrycia niepokojących zmian rakowych. Warto zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz ejakulacją, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym zazwyczaj około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy uczulenie na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]