Potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących usuwania blizn na rogówce? Wejdź na voigtklinikaoka.pl
Oko to wrażliwy element ciała i w licznych sytuacjach można je uszkodzić. W następstwie rozmaitych urazów mechanicznych czy chorób na powierzchni rogówki nierzadko pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, korzystając z metody laserowej korekcji wzroku.
Symptomy sygnalizujące utworzenie się blizn rogówki
Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą gałki ocznej, która je chroni, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niesłychanie elastyczna i choć na ogół niewielkie jej otarcia leczą się samoistnie, w wielu przypadkach dochodzi do jej zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieostrożności. Co może spowodować powstawanie blizn na rogówce? Mogą być one zazwyczaj następstwem różnych chorób (np. kiły), urazów jak oparzenia, zadrapania czy skaleczenia albo dostania się do oka ciała obcego. Jednak blizny rogówkowe mogą wykształcić się też w efekcie nieuważnego zakładania soczewek kontaktowych. Poza wyraźnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówki wskazuje kilka innych objawów, takich jak m.in. uczucie bólu gałki ocznej, nabrzmiewanie powiek oraz nadmierne łzawienie, toteż jeżeli ich doświadczasz polecamy bezzwłocznie zapisać się na konsultację z okulistą. W czasie szczegółowego badania określi on pozycję, rozmiar i głębokość blizn, jak również doradzi w zakresie metodzie ich leczenia.
Metoda PTK – usuwanie blizn rogówkowych
Najczęściej wykorzystywaną dzisiaj procedurą eliminowania blizn rogówki jest zabieg PTK, wykonywany w znacznej liczbie klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na usunięcie nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni należy słuchać się skrupulatnie zaleceń lekarza prowadzącego, nie nadwyrężać oka i terminowo stawiać się na kontrolę zgodnie z planem.
Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]