Więcej w temacie ortokorekcji na voigtklinikaoka.pl/uslugi/ortokorekcja/.
Czy da się uniknąć konieczności zakładania okularów przy krótkowzroczności?? Okazuje się, że przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą okazać się zbędne, o ile zdecydujemy się na ortokorekcję.
Ortokorekcja – korekcja krótkowzroczności w czasie snu
Wady wzroku takie jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są problematyczne i potrafią znacznie obniżyć jakość życia. Da się je wyeliminować przy użyciu lasera, jednak spory odsetek osób rezygnuje z takiego zabiegu z obawy przed laserem albo po prostu ze względów finansowych. Nie oznacza to jednak, że są one zasadniczo skazane na zakładanie szkieł korekcyjnych i doświadczanie stopniowego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i wstrzymać jej postęp za pomocą ortokorekcji – bezpiecznej, niechirurgicznej, a – przede wszystkim – skutecznej procedury polegającej na korekcie krzywizny rogówki podczas snu. Jak to działa? Gdy osoba, która włożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, poprawiając jej krzywiznę przez właściwe jej spłaszczenie i w ten sposób likwidują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest zauważalny często nawet na następny dzień po ich pierwszym użyciu. Wypada jednakże zaznaczyć, iż rezultat nie jest permanentny jak po laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy codziennym korzystaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, naturalnie, skrupulatnym przestrzeganiu zaleceń optometrysty, bo w przeciwnym razie mogą pojawić się powikłania. Zmiana kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest w pełni odwracalna – po przerwaniu zakładania ortosoczewek rogówka powraca samoistnie do swego pierwotnego kształtu.
Czy ortokorekcja jest możliwa u dzieci?
Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają osoby w każdym wieku, również najmłodsi. Na szczęście ortosoczewki mogą zakładać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy bez wad wzroku. Wypada jednakże wiedzieć, że ortokorekcja nie jest możliwa przy krótkowzroczności większej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego człowieka jest inny, z tej przyczyny soczewki stosowane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po wnikliwym badaniu wzroku oraz sporządzeniu mapy rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to między innymi uraz gałki ocznej i choroby autoimmunologiczne.
Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]