Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Potrzebujesz więcej wiadomości o korekcie stożka rogówki? Wejdź na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/

Stożek rogówki to przypadłość, która bardzo ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – geneza schorzenia?

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i ma dużo receptorów bólowych, niemniej jednak jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Około 30. roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz miopię, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się też na podrażnienie oczu, niekiedy występuje również widzenie podwójne. Stożek rogówki niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście dzisiaj osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie dolegliwość jest prostowana przy pomocy soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, z czasem jednak potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – możliwe zabiegi

Korekcja stożka rogówki może być przeprowadzana za pośrednictwem różnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywnym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie miopii albo astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem usunie wadę wzroku.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]