Faktoring dla biznesu – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring dla biznesu – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest adresowany zwłaszcza do firm, które wykorzystują opóźnione czasy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania zobowiązań. Oprócz tego jest to również doskonałe rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych form sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Dlaczego jest tak skuteczny? O jakich rzeczach muszą pamiętać firmy, które postawią na tę metodę finansowania? Jak ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla biznesu

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem różnych typów usług, a wykup należności będzie jedynie jego częścią. Opiera się on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli spółki. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu także inne usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rachunków czy porady biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju wpływają postanowienia prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Doradca podpowie, który faktoring jest najlepszy

Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring bywają czasem naprawdę zróżnicowane. Aby ustrzec się pomyłek, których skutkiem mogą okazać się duże problemy, musimy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy specjalne umiejętności, a tych nierzadko po prostu nie posiadamy. Z tego powodu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien wydatek, ale zwykle okazuje się, iż dzięki niemu unikniemy strat.