Zainteresowany kursem dolara w kantorach? Zajrzyj w to miejsce.
W latach 80-tych każdy chciał mieć choć parę banknotów dolarowych, by pójść po sprawunki do Pewexu. A w latach 90-tych trzymanie oszczędności w amerykańskiej walucie było wyznacznikiem powodzenia w życiu zawodowym. Dziś znaczna część Polaków zamawia każdego dnia zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz możliwości internacjonalnej dostawy zamówień z dużych światowych portali zakupowych. Nie dziwi więc to, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a nabyć go da się również przez internet, gdyż od szeregu lat w Polsce działają kantory internetowe, które wymieniają tę walutę po kursie nierzadko rentowniejszym niż w instytucjach bankowych.
Dolar amerykański – ciekawostki, które mogą zaskoczyć
Nazwa „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Tak zwano monety z Czech o wadze 1 oz srebrnego kruszcu. I w rzeczywistości pierwotnie środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które przez wiele lat zyskały sobie niemało adwersarzy, wprowadzono do obiegu dopiero w szóstej dekadzie XIX w. jako rozwiązanie kryzysu związanego z niedostatkiem bilonu. Co ciekawe, banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierze, a na kompozycji włókien lnu (ok 25%) i bawełny (ok 75%) z domieszką paru innych składników, będących tajemnicą państwową. Nie znaczy to jednak, że banknoty dolarowe są bardziej wytrzymałe – według analiz niskie nominały pozostają w obiegu maksymalnie do 4-5 lat, z kolei banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a uformowany z nich materiał jest przekazywany podmiotom, które robią z nich materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu blisko 3 dekady, jakkolwiek są one także zazwyczaj gubione, a nierzadko wprost wyrzucane przez obywateli USA. Analizy wskazują, iż tak kończą każdego roku prawie 62 mln dolarów w bilonie.
Aktualny kurs dolara – te dane poznasz na stronach kantorów
Dolar to nazwa kilku walut jednak nie da się ukryć, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w XX w. był najsilniejszą walutą świata i dopiero w tym wieku stopniowo tracił swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara nadal jest największą część obrotów na Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara mogą w każdym momencie poznać jego cenę np. na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut odświeżany jest co kilka sekund. Prócz tego, można tam zestawić cenę dolara z aktualnymi kursami najpopularniejszych światowych walut, jak również sprawdzić historyczne notowania jego kursu.
Siedziba:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk
Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail:
[email protected]