Złoto bulionowe to nie tylko sztabki

Złoto bulionowe to nie tylko sztabki

Sprawdź, gdzie zamówić monety złote.

Osoby, które zdecydowały się inwestować w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych opcji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Inną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są bite w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich kapitału, w związku z tym ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są emituje się w kolekcjach tematycznych bądź w związku z istotnymi wydarzeniami, stąd ich awers czy rewers niezwykle z rzadka podlega „odświeżeniu”. Z reguły złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie tylko datą emisji. Istotne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza czystość oraz waga użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, a ich sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Warianty złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jakkolwiek mennice biją dodatkowo monety o nominale 1/50 czy 1/4 oz złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są przeważnie ze złota najwyższej próby, a więc .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety, a przez to zredukowanie możliwości jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W asortymencie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi chińską Pandę, kanadyjski Liść Klonowy czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]