Jak promować sklep internetowy i stronę usługową? 13 pomysłów na reklamę firmy w sieci

Jak promować sklep internetowy i stronę usługową? 13 pomysłów na reklamę firmy w sieci

Osoby, które posiadają własną firmę doskonale wiedzą, jak ważna jest reklama. Aby pozyskać potencjalnych klientów, muszą zainteresować ich swoimi produktami bądź usługami. Jak dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, których zaciekawimy ofertą? Podpowiem Ci, jak zareklamować firmę, wypromować swoje usługi i być widocznym w sieci. Poznaj skuteczne pomysły na reklamę firmy!

Przyjazna strona internetowa

Bardzo często mówi się, że jeśli nie ma Cię w sieci, to nie istniejesz. Internet to potężne narzędzie, dzięki któremu możesz dotrzeć do wielu osób, w tym do potencjalnych klientów. Podstawową rzeczą, którą musisz posiadać jest… strona internetowa! To tu możesz skierować osoby potencjalnie zainteresowane i przedstawić całą ofertę usług bądź przedmiotów na sprzedaż. Co zrobić, by strona internetowa była przyjazna i atrakcyjna dla użytkowników?

Wiele osób “kupuje oczami”, tzn. podejmuje decyzje zakupowe na podstawie wyglądu danej rzeczy. Marketing wizualny jest bardzo istotny, dlatego podczas tworzenia strony internetowej należy zwrócić szczególną uwagę na design, w tym kolorystykę, czytelną czcionkę, atrakcyjne grafiki.

Użytkownicy bardzo często zwracają uwagę również na prędkość ładowania się strony. Jeśli ładuje się zbyt wolno, opuszczają ją.

Ostatnią kwestią, która jest istotna dla odwiedzających, to UX (User Experience). Jeśli strona jest dobrze zaprojektowana pod kątem doświadczeń użytkownika, to naturalnie spełnia jego oczekiwania. Twoja witryna jest intuicyjna, kiedy użytkownicy wiedzą, gdzie i co kliknąć oraz jaki przycisk może przekierować ich w oczekiwane miejsce na stronie. Oszczędź czas użytkowników i spraw, by ich droga do zakupu była jak najkrótsza. Zadbaj o odpowiednią strukturę menu i dobrą nawigację.

Pamiętaj: Na twojej stronie internetowej, oprócz oferty, nie powinno zabraknąć: danych kontaktowych, przekierowań do social media, identyfikacji wizualnej (logo) oraz elementów CTA – wezwij użytkowników do działania!

Pozycjonowanie strony, czyli działania SEO

Jeśli posiadasz już swoją stronę internetową, na pewno chcesz, by zajmowała ona jak najwyższe pozycje w Google. W jaki sposób znaleźć się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania? Nie ma listy wytycznych, po spełnieniu których algorytm Google zagwarantuje Ci najwyższe wyniki na daną frazę. Jest jednak szereg wskazówek, których wdrożenie przybliży Cię do sukcesu. Przygotuj odpowiednio swoją stronę, zoptymalizuj ją i spraw, by roboty Google oraz użytkownicy uznali ją za najbardziej wartościową.

SEO, czyli skrót od: Search Engine Optimization, to optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek internetowych. Działania SEO mają na celu podniesienie pozycji danej strony w wyszukiwarce i tym zwiększenie ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Na pozycje danej strony wpływa wiele czynników, m.in.:

 • obecność słów kluczowych,
 • jakość treści na stronie,
 • hierarchia nagłówków,
 • szybkość ładowania się strony,
 • elementy UX,
 • historia domeny,
 • linki przychodzące do domeny,
 • dane strukturalne,
 • i wiele innych…

Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie sprawdzić powyższe elementy, poproś o pomoc doświadczoną agencję, która wykona audyt strony internetowej i której powierzysz pozycjonowanie.

Content Marketing

Content marketing to działania, których celem jest przyciągnięcie użytkownika na stronę internetową i zainteresowanie poprzez opublikowane na niej treści. Aby dotrzeć do sprecyzowanej grupy odbiorców i nakłonić ich do działania, jakim jest zakup produktów lub usług, trzeba stworzyć atrakcyjne teksty, przyciągające uwagę.

Działania contentowe to forma reklamy, dzięki której możesz:

 • budować relację z klientem,
 • skupić uwagę użytkownika dokładnie w momencie, kiedy szuka on pomocy,
 • pokazać się jako specjalista w danej dziedzinie,
 • zbudować pozytywny wizerunek firmy,
 • zwiększyć świadomość marki.

Stwórz np. bloga, który będzie zawierał jak najwięcej odpowiedzi na konkretne pytania z danej branży. Doradź, co zrobić, jak rozwiązać dany problem i kieruj osoby zainteresowane do swojej oferty. Twórz treści i umieszczaj je na portalach zewnętrznych, wzmacniając w ten sposób autorytet strony

GMF, czyli Google Moja Firma

Jeśli chcesz promować się w sieci, to nie zapomnij o założeniu wizytówki Google Moja Firma! To szczególnie ważne, jeśli prowadzisz biznes lokalny, a użytkownik szuka danej usługi bądź produktu w konkretnej lokalizacji.

Dzięki rejestracji i utworzeniu swojej wizytówki, zwiększysz widoczność w sieci (pojawiasz się w Google Maps), co automatycznie sprawia, że Twoja szansa na pozyskanie nowych klientów wzrasta.

Posiadanie wizytówki to świetna reklama, która wpływa na wiarygodność Twojej firmy. Proś swoich klientów o wystawienie opinii po zakończonej usłudze lub transakcji. Komentarze od zadowolonych klientów sprawią, że następne osoby szybciej zaufają Twojej marce.

Instagram

W obecnych czasach social media są światową potęgą. Jak możemy zareklamować swój sklep bądź usługi na Instagramie?

Aplikacja pozwala na darmowe prowadzenie konta, gdzie – umieszczając posty lub relacje – pokazujemy atrakcyjne zdjęcia i w ten sposób promujemy markę, produkt czy usługę.

Chcąc dotrzeć w krótszym czasie do osób potencjalnie zainteresowanych marką, możesz wykupić reklamy sponsorowane. To ty decydujesz jaka jest Twoja grupa docelowa. Twoje posty bądź “story” mogą wyświetlać się użytkownikom, którzy Cię nie obserwują, dzięki czemu budujesz świadomośc marki, zachęcasz użytkowników do odwiedzenia Twojego profilu i budujesz z nimi relacje. Utworzenie społeczności i zrzeszenie osób zainteresowanych Twoją ofertą to klucz do sukcesu.

Na Instagramie popularne są również współprace z influencerami/celebrytami. Może to wyglądać np. tak, że przesyłasz swój produkt do osoby posiadającej duże zasięgi, a następnie ona pokazuje Twój przedmiot na swoim profilu. Jest to obecnia jedna z najbardziej popularnych form reklamy poprzez tę aplikację, choć oczywiście możliwości jest wiele więcej.

Pamiętaj o regularności w dodawaniu postów i przyciągnij swoich odbiorców poprzez atrakcyjne zdjęcia lub grafiki. Jeśli chcesz, żeby Twój feed był spójny, to używaj gotowych filtrów, które proponuje aplikacja, bądź skorzystaj z dodatkowych bezpłatnych narzędzi.

Twórz relacje wyróżnione, by najważniejsze dla użytkowników posty, story lub treści były na wyciągnięcie ręki. W opisie umieść link kierujący do swojej strony internetowej, gdzie zainteresowani będą mogli dokładnie zapoznać się z Twoją ofertą i dowiedzieć się więcej o Twojej marce.

Facebook

Według statystyk prawie 20 milionów Polaków ma konto na Facebooku. Prowadząc aktywnie konto biznesowo, możesz zrzeszyć wiele osób zainteresowanych Twoją ofertą.

Korzystaj z reklam sponsorowanych, które docierają do szerokiego grona odbiorców. Targetuj swoje reklamy. Stwórz krótki filmik lub przyciągającą wzrok grafikę i pozwól dowiedzieć się wszystkim o Twojej marce.

Facebook oferuje narzędzie “Centrum reklam”, którego obsługa jest łatwa i intuicyjna. Dzięki niemu zwizualizujesz swoją reklamę w tym medium oraz na Instagramie.

YouTube

YouTube to najpopularniejszy serwis z treściami wideo. Każdego dnia pojawia się tam tysiące nowych filmów. Jest to zatem fantastyczne medium do reklamy Twojego sklepu internetowego lub promowania usług. Oto przykładowe formy reklam na YouTube:

 • TrueView In-Stream – reklama wyświetlana przed wybranym filmem wideo (ma opcję pominięcia reklamy po pierwszych 5 sekundach),
 • TrueView Discovery – reklama obok filmów YouTube w wynikach wyszukiwania (aby obejrzeć ją trzeba kliknąć w miniaturę),
 • Bumper Ads – krótka reklama trwająca zazwyczaj ok. 6 sekund, której nie możemy pominąć, a wybrany materiał zostanie odtworzony po obejrzeniu jej w całości
 • Kampanie display – reklama w formie baneru wyświetlająca się po prawej stronie filmiku, ponad listą proponowanych materiałów video.

TikTok

TikTok to według przeświadczeń aplikacja dla młodzieży. Nic bardziej mylnego, bo grupa użytkowników jest już znacznie szersza. Coraz bardziej popularną formą reklamy jest kilkusekundowy filmik sprzedażowy w tym miejscu. Materiały video są krótkie, często zabawne, zazwyczaj zawierają podkład muzyczny. Dobrze zaplanowany content może sprawić, że Twoje materiały reklamowe trafią do szerokiego grona odbiorców.

Jeśli myślisz, że Twoja branża nie ma prawa zaistnieć na Tik Tok, to być może się mylisz. Poprzez filmiki możesz pokazać backstage swojej pracy, odpowiadać na najczęściej zadawane pytania klientów lub pokazwać błędy i edukuwać innych.

Google Ads

Google Ads (kiedyś Adwords) to system reklamowy oferujący kilka form reklamy:

 • reklama tekstowa

  Reklama tekstowa

 • reklama produktowa

  Reklama produktowa

 • banery reklamowe

Reklama banerowa

Powyższe przykłady są bardzo popularną formą reklam. Oczywiście reklamy te są płatne, ale w wielu przypadkach warto je rozważyć.

Remarketing

Remarketing to rodzaj kampanii prowadzonej m.in. w ramach programu reklamowego Google Ads. Twoja reklama graficzna wyświetli się osobom, które odwiedziły już Twoją stronę.

Dzieje się tak dzięki plikom cookies, na które musimy wyrazić zgodę na większości stron internetowych. Służą one do zapamiętywania ustawień oraz informacji o użytkowniku. Dzięki nim reklama trafia do osób bezpośrednio zainteresowanych danym produktem lub usługą i przypomina im o Twojej ofercie.

Schemat dziąłania przy remarketingu

Ekspert na forum internetowym lub w grupie na Facebooku

Bardzo ważne jest, by promować swoją firmę i przedstawiać ją w pozytywnym świetle. Budując zaufanie marki, możesz pokazać się jako specjalista w danej dziedzinie. Udzielaj się na forach Google lub grupach na Facebooku. Bądź aktywny, doradzaj i pokaż się z jak najlepszej strony. Promuj w ten sposób swoje produkty i usługi.

E-mail marketing

Każdego dnia na świecie jest wysyłane miliardy maili. Mailing może być też świetną formą reklamy. Możesz wysyłać do osób zainteresowanych Twoją ofertą wiadomości informacyjne, np. o nowościach lub promocjach.

Najważniejszymi zaletami mailingu jest:

 • zasięg – możesz przekazać wiadomość osobom z całego świata,
 • cena – koszt mailingu przy założeniu, że korzystasz z płatnych narzędzi czy zlecasz przygotowanie grafik, treści itp. nie jest wysoki, natomiast – jeśli posiadasz odpowiednie zasoby – mailing może właściwie nic cię nie kosztować,
 • czas – w krótkim czasie możesz wysłać tysiące wiadomości.

Pamiętaj jednak, aby zachować umiar. Maile wysyłane masowo mogą trafiać do spamu.

E-booki

Jeśli chcesz generować ruch na swojej stronie, dobrym pomysłem jest zaoferowanie potencjalnym klientom dodatkowej wiedzy np. w postaci e-booków. Książka online z zagadnieniami z danej branży może okazać się dla wielu osób podręcznym niezbędnikiem. Możesz w ten sposób podzielić się wiedzą i przyciągnąć uwagę nowych użytkowników.

Jeśli nie wiesz, która forma reklamy w sieci będzie dla Ciebie odpowiednia skorzystaj z usług agencji marketingowej. Promuj swoje usługi oraz produkty i korzystaj z możliwości, jakie obecnie są dostępne na rynku! Powodzenia!

Źródło tekstu: https://seo4.net/blog/e-commerce/jak-promowac-sklep-internetowy-i-strone-uslugowa-13-pomyslow-na-reklame-firmy-w-sieci/