Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Więcej informacji o kantarze dla konia.

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do wymiarów i kształtu głowy konia oraz nie być powodem powstania zadrapań. Jak zatem znaleźć stosowny kantar? Na jakie jego cechy wypada zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar sznurkowy czy podszywany?

W sprzedaży dostępne są przeróżne warianty kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są zalecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład syntetycznym bądź prawdziwym futerkiem, które można zdjąć celem wyczyszczenia. Taki kantar znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów czy ćwiczeń.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla koni arabskich?

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast stworzony dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i pasują m.in. do koni arabskich, holsztyńskich, huculskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy shire) i większych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]