Typu batów jeździeckich i jak je stosować

Typu batów jeździeckich i jak je stosować

Dalsze informacje o palcatach.

Zamawiając strój jeździecki warto pamiętać o wyposażeniu się także w kluczowe dodatki. Zarówno podczas poskramiania konia, w trakcie turniejów czy jazdy rekreacyjnej, konieczne będzie wykorzystanie batów i palcatów jeździeckich.

Bat do lonżowania, ujeżdżeniowy, palcat skokowy – charakterystyka i ich funkcja

Wymienia się kilka wariantów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania i naturalnie palcaty skokowe. Na ogół stosuje się:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na minimum 160 a maksimum 200 cm i służy do zachęcenia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, zastopowania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Z jego pomocą trener zachowuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Obecnie baty do lonżowania produkowane są najczęściej z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się ręki niezależnie od warunków. Na ogół są składane, jednakże można nabyć też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Korzysta się z niego podczas treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Należy zaznaczyć, iż stosuje się go wyłącznie wówczas, gdy jeździec nie może wymóc od zwierzęcia właściwego zachowania przy pomocy sygnałów przekazywanych nogą albo dłonią.
palcat skokowy – potocznie zwany również szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – jego długość to ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest na ogół skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i zmusza je do określonego działania. Palcatem trąca się lekko konia w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.

Palcatów oraz batów używaj rozważnie

W czasie jazdy palcaty i baty chwytamy tak, żeby były ułożone równolegle z wodzami. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, ponieważ w przypadku ewentualnego upadku z konia dżokej mógłby doznać obrażeń.

Batów oraz szpicrut bardzo łatwo nadużyć, wobec tego należy zawsze używać ich z ostrożnością. Zbyt silny cios może doprowadzić do tego, iż zamiast wypełnić komendę koń będzie bardziej niespokojny lub będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Kiedy bat albo palcat zostawił ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, że jeździec uderzył zdecydowanie zbyt mocno.

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]