Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Na http://www.badaniabielsko.pl zlecisz badania psychotechniczne Bielsko.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiego reagowania, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]