Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy

Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy

Sprawdź, komu zlecić badania wysokościowe Kęty.

Pracownicy wysokościowi pełnią swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby zminimalizować występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność poddawania się drobiazgowym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Co ile lat należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – wykluczenie epilepsji, wad wzroku lub problemów z błędnikiem

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad poziomem podłogi. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na pomostach, kominach, konstrukcjach budowlanych itd. Specjalistyczne badania pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem bądź innych schorzeń mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z kilku etapów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku chorób błędnika, krótkowzroczności lub padaczki. Dodatkowo trzeba także poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie przeciwwskazania eliminują kandydatów?

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą poddawać się im częściej – raz na rok. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, wada wzroku, a także padaczka i cukrzyca. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]