Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te metody leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.