Jakiej wiedzy dostarczają badania wysokościowe

Jakiej wiedzy dostarczają badania wysokościowe

Więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała - skieruj się tu.

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma nazbyt dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się wyłącznie odkrywaniem relacji swoich pacjentów z innymi ludźmi. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi bardzo dużą pomoc przy ocenianiu zdolności do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne obowiązkowe są między innymi w przypadku osób chcących podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: o co w nich chodzi?

Badania wysokościowe tak naprawdę wcale nie różnią się od tych, jakie przechodzą osoby chcące wykonywać zawód kierowcy zawodowego. Podstawą są testy temperamentalne, osobowościowe, inteligencji. Ich ważnym rozszerzeniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić na przykład zdolność do koncentracji uwagi oraz szybkość reakcji. Wykorzystując testy aparaturowe jesteśmy w stanie określić czy dana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co zadzieje się w czasie pracy. Do wykonywania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak wirometr, stereometr i aparat krzyżowy. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują także wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana musi być z psychologiem w stu procentach szczera. Podawanie nieprawdziwych informacji mija się z celem.

Badania wysokościowe – kto je wykonuje?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Uprawnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy mają za sobą studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni tak wiedzę, jak i umiejętności do wykonywania tego typu badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeśli o obowiązku ich używania zdecydował okulista.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]