Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Dowiedz się więcej o systemach rynnowych na https://regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie części wchodzą w ich skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe lub PCV – co kupić?

W asortymencie dystrybutorów znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z kilku surowców – m. in z metalu bądź plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania trzeba zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08